Биологическият факултет e един от най-старите и големи факултети на Софийския университет.
Мисията и целите на БФ са да изучава, изследва, развива и препредава човешкия опит във фундаменталните и приложните аспекти на биологичната наука чрез висока научна и практическа квалификация на всички свои преподаватели, а също така да действа като институция от национално значение, даваща образците на научно-преподавателска дейност и формираща ядрото на българската интелигенция.
Основната образователна цел на БФ е да осигури подготовка на висококвалифицирани специалисти в областта на биологическите науки, биотехнологиите, учители по биология и химия, география и химия, на основата и в съответствие с постиженията на науката и практиката.
История
Биологическите науки са включени в обучението и изследователските програми на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с разкриването на Катедрата по ботаника през 1891 г. и по зоология през 1893 г. През 1904 г. съществуват вече четири катедри: по обща ботаника, специална ботаника, анатомия и систематика на безгръбначните животни и сравнителна анатомия на животните. Те са в състава на Физико-математическия факултет, в специалност Естествена история. През 1944 г. тази специалност се разделя на две – Биология и Геология. През 1951 г., заедно със специалност География, се образува Биолого-геолого-географският факултет.
Самостоятелен Биологически факултет е създаден през 1963 г. В него има три специалности: Биология със специализации Ботаника, Зоология, Хидробиология и ихтиология; Биохимия и микробиология със специализации Биохимия и физиология на животните и човека, Биохимия и физиология на растенията и Обща и промишлена микробиология, както и специалност Биология – педагогически профил.
Непрекъснатото развитие на структурата на Биологическия факултет обуславя разкриването на нови катедри – Физиология на животните и човека, Биохимия, Микробиология, Генетика, Цитология, Биофизика и др., привличане на голям брой наши изтъкнати специалисти като преподаватели, увеличаване броя на обучаваните студенти.
Днес Биологическият факултет е не само един от най-старите, но и един от най-големите факултети на СУ. Тук се обучават над 1900 студенти. Обучението включва над 200 различни дисциплини. Интензивното развитие на Биологическия факултет се дължи на бурния подем на биологичната наука в света.
Всяка година се приемат около 400 нови студенти, които се обучават по усъвършенствани програми за тристепенно обучение по биология. Неговите преподаватели са изтъкнати учени, специалисти във фундаментални и приложни области на биологичната наука: молекулярна биология, клетъчна биология, биотехнология, екология и опазване на околната среда, биологични ресурси и др. Всичко това е гаранция за високото съвременно ниво на обучението по биология в Биологическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Сграда на Биологическия факултет на Софийския университет
Агрономо-лесовъдният факултет (създаден като Агрономически през 1921 г. и трансформиран в Агрономо-лесовъден през 1925 г.) първоначално се помещава в Духовната семинария в кв. Лозенец. От 1928 г. факултетът се разполага в новопостроената сграда на ул. „Княз Симеон Търновски“ (дн. „Драган Цанков“) № 4 (сега в нея е Биологическият факултет).
В края на 20-те години на ХХ век зданието силно се откроява по монументалност и стил. Дело е на арх. Георги Овчаров, който изоставя хоросана като външна мазилка и използва фугирани тухли. Архитектурният стил сполучливо имитира елементите на средновековните манастири и кули. Просторните аудитории и кабинети, богатата библиотека, добре комплектуваните музейни сбирки създават отлични условия за работа на преподаватели и студенти. В изграждането на сградата взема участие не само държавата, но и Рокфелеровата фондация, отпуснала 16 млн. лв. до 1928 г. за довършване на главното здание и за обзавеждане на фитопаталогичната лаборатория. Към Агрономо-лесовъдния факултет се числят Централният земеделски институт и Централният метеорологичен институт, разположени в четириетажна сграда в близост до новото здание на факултета (сега сградата се използва от Софийския районен съд и прокуратура). В съседство е и стъклено-желязната конструкция на Вегетационната къща при Института по общо земеделие към факултета. По този начин се обособява цялостен комплекс от агрономически институти в този район на София. През 1998 година сградата е обявена за паметник на културата с национално значение.